Staff List

AUTUMN TERM 2017

 

Senior Leadership Team

Mr C Muller BA - Head, Classics

Mrs S Husselbury BSc MEd H.DipEd CBiol MRSB - Senior Deputy Head, Biology

Mr D Beresford BSc FCA - School Business Director

Mrs S Hallsworth JP MCIM CertEd - Director of Communication & Admissions

Ms T Hanley BA MA PGCE - Second Deputy Head (Academic), English

Miss J Bowden BA MA PGCE MBA - Senior Teacher, Religious Studies

Mrs H O'Connor BA PGCE - Assistant Head (Pastoral and Wellbeing), Religious Studies

Mr S McCormick BA MA PGCE - Assistant Head - Sixth Form, English, Politics

 

Teaching Staff

Mrs C Abela BSc MSc PGCE - 2nd i/c Biology

Miss S Ahmed BEd - Home Economics

Mr C Alexander MMath PGCE - Mathematics

Mrs L Arden BA PGCE - Head of Religious Studies, Assistant Tutor Year 7 (maternity leave)

Mrs S Bank BA PGCE - English, Assistant Tutor Year 9

Miss J Blackman BA QTS - Head of Design Technology

Mrs C Bodkin BSc QTS - Chemistry, Head of Pankhurst House

Mrs S Bolton BA PGCE - 2nd i/c English

Miss R Boyce BSc PGCE - Mathematics

Mrs J Boyes BSc MSc PGCE - Chemistry, Physics

Mrs C Briggs BA MA PGCE - Specialist Teacher

Miss H Burdett BA PGCE - Religious Studies Teacher (Maternity)

Mr J Chapman MChem PGCE - Chemistry, Physics

Mrs K Chowdhury BA PGCE - English, EAL

Miss L Cocker MSc BSc - Head of Sports Science

Mrs C Cooper BA PGCE - Head of French

Mr M Dodd BA - Geography, Religious Studies

Mrs H Eldridge BA PGCE - Head of Home Economics

Miss R England BA PGCE - Physical Education, History

Miss J Farmer BSc - Head of Rowing, Head of Quant House

Miss K Ferris BA MA PGCE - Art, Head of Year 8, Head of PSHCE

Miss H Golding MA QTS - Head of Mathematics

Ms A Gomez BA PGCE - Head of German

Mr O Greenhill BEng PGCE - Mathematics

Mrs L Haley BSc PGCE - Head of Careers, Teacher of Business Studies & Economics, Young Enterprise

Mrs J Hamilton MA PGCE - French, German

Ms U Haring BA MA - Art (Print Making Tutor)

Dr I Harris MSc PGCE - Head of Psychology, Politics

Mrs C Harrison BA PGCE - Head of Business Studies

Mrs S Hay DipHE QTS DipSEN SpLD APC (Patoss) - Learning Support Co-ordinator

Miss C Hudspith BA PGCE - Classics, Head of Lonsdale House

Mr S Jones BA PGCE - History, Politics

Mrs S Keeling BA PGCE - Design & Technology

Ms K Koegler MA BA QTS - German

Mrs R Lawrence BA PGCE - Deputy Head of Sixth Form (EPQ), English

Mrs G Leese MSc PGCE - Mathematics, Community Service

Mrs L Lewis MA QTS - Head of Chemistry

Mrs S Lynch MA BSc PGCE - Head of Geography (Maternity)

Dr C Masri BSc PGCE - Head of Biology

Mrs A Meechan BSc QTS - 2nd i/c Mathematics, i/c Timetabling & Options

Dr N Mercer BA MA PGCE - Head of English

Mr J Montgomery MA BSc PGCE - Head of Economics & Politics, Head of Year 10,Young Enterprise, Mindfulness

Mrs R O'Hara BSc PGCE - Mathematics

Mrs S Pearson MA PGCE - French, Italian

Mr I Peel MA PGCE - Head of Classics, Director of Academic Ambition

Mrs G Penfold-Ward MA MSc PGCE - English

Miss A Perlowska-Goose BSc PGCE - Geography

Mrs L Reeves BSc PGCE - Biology, Chemistry

Mrs G Robinson BA PGCE - French, Spanish

Miss R Rowe BSc PGCE - Physical Education

Mr I Russell MA PGCE - Head of Art & Design, School Magazine

Mrs T Scrutton BA LGSM PGCE - Director of Music

Miss C Sear BSc PGCE - Head of Geography (Maternity Leave)

Miss G Singleton BSc PGCE - Chemistry, Head of Year 11

Mr J Smith BSc PGCE - Biology

Mrs A Stebbings BA PGCE - French, NLP, Head of Year 7

Mr A Stewart BA PGCE - Classics

Mrs R Sumeray BEng QTS - Head of Physics, Engineering

Mrs S Sweeney BA PGCE - Head of Drama

Mrs F Synge BA PGCE - History, Assistant Tutor Year 8

Miss P Tham BMus PGDip Master of Teaching - Music, Head of Montagu House, i/c Mandarin

Mrs F Thomas BSc QTS - Physics, Computer Science

Mr A Tilling BSc MA Ed MIEE MInstP - Physics, Data Manager

Mrs L Timpson BSc QTS - Head of Computer Science

Mrs V Tommasi BA PGCE - Head of Spanish

Mrs T Tyler BA QTS - Physical Education, Head of Year 9

Mrs J Wiggett MA PGCE - Mathematics

Mr R Willis MA PGCE - Head of History

Mrs C Worman BA PGCE - Head of Religious Studies (maternity)

Mrs P Wragg BA PGCE - Drama

 

Support Staff

Mrs I Barnsley - IT, Resources, After School Prep Supervisor

Mrs F Blyther MA Professional Studies in Education - Pastoral Co-ordinator and School Counsellor, Deputy Designated Child Protection Officer, Charities

Mr C Boddy - Elite Rowing Coach

Mrs A Bolland - Finance Manager

Ms M Braakhuis - SIMS & Examinations Administrator

Miss J Brown - DoE Administrator

Mrs L Brown - Administrator

Mrs P Bucknall - Performing Arts Co-ordinator

Miss K Burton BA - Art & Design Technician

Mr A Byrne - Site Supervisor

Mr C Chahal - Site Supervisor

Miss L Coles - After School Prep Supervisor, Invigilator

Mrs C Desai - Head's PA and Office Manager

Ms K Eggleton - SIMS and Examinations Officer

Mr O Hallsworth - Digital Media and Communications Officer

Mrs J Holloway - Senior Science Technician

Mrs S Kassir BA - Alumnae Officer

Mr J Keir BA PGCE UKCC Level 2 Rowing Coaching - Assistant Head of Rowing

Mrs D Martin - Finance Assistant

Miss C McDonnell BA - Performing Arts Technician

Mrs J McRobb - Senior IT Technician

Mr J Moon Level 2 Rowing Coaching RYA Level 2 Powerboat - Boatman

Mr C Moth NPTC Level 2 Horticulture - Groundsman

Mr A Mulchrone - Science Technician

Miss A Murray - Senior Deputy Head's PA, Calendar Events Co-ordinator

Mr S O’Connell - Elite Hockey Coach

Mrs A Revell - School Business Director's PA

Mrs K Rowland - Cover Co-ordinator

Mrs J Samuel - Administrator, Trips Co-ordinator

Mrs E Schofield - Administrator

Mr A Sivyer - Estate and Facilities Manager

Mrs D Smith - Administrator, Invigilator

Mrs S Thairs MA MBA - After School Prep Supervisor, Invigilator

Ms R Tocknell BSc – Registrar

Mrs M Vidgen, Librarian

Mr H Walker - DT Technician

Mrs H Wood BA MCIPD - HR Advisor

 

Language Assistants

Miss A Calderon Marquez - Spanish Language Assistant

Miss C Dorget - French Language Assistant

Mr A Tirenni - German Language Assistant

 

Examination Invigilators

Mrs J Alderton - Invigilator

Mrs G Almond - Invigilator

Mrs S Bilal - Invigilator

Mrs J Bental - Invigilator

Dr S Bennett - Invigilator

Mrs L Cook - Invigilator

Mrs R Davies Brand - Invigilator

Mrs D Hogan - Invigilator

Mrs J Jones - Invigilator

Mrs L Kimber - Invigilator

Mrs M Kordestani - Invigilator

Ms A Lees - Invigilator

Mrs B Leverton - Invigilator

Mr C Newell - Invigilator

Mrs M Owen - Invigilator

Mrs D Smith - Invigilator

Mrs L Templeman - Invigilator

Ms S Walia - Invigilator

 

Peripatetic Music Staff

Miss H Barker - Oboe

Mr D Beaman - Guitar

Mrs J Clark - Flute

Mr C Hill - Trombone

Mrs M Hull - Singing

Mrs V Mitchell - Cello

Mr C Rickards - Clarinet, Saxophone

Mrs E Rockhill - Percussion, Violin

Mr M Stanley - Piano

Mr L Suvini - Violin

Miss C Townsend - Strings Group

Mr R Woolley - Piano

 

Peripatetic Speech and Drama

Miss A Downey - Drama

Miss S Geeves - Drama

 

Peripatetic Sports Coaches

Miss S Aitchison - Rowing

Miss R Arnold - Peripatetic Rowing Coach

Miss N Atkinson - Rowing

Miss E Batterbury - Netball

Miss K Bennett - Rowing

Miss A Binnion - Rowing

Mr N Bradley - Badminton

Mr R Burns - Tennis

Mrs M Duckett - Rowing

Miss R Edwards - Peripatetic Rowing Coach

Mr D Goodfield - Hockey

Miss Z Lafferty - Rowing

Mr P Loudon - Hockey

Mrs D Payne - Gymnastics

Miss L Primmer - Peripatetic Rowing Coach

Miss J Stevens - Rowing

Mrs J Turner - Netball

 

Peripatetic Curriculum

Mrs E Hardy - SRE-PSHCE Teacher

Ms Y Fu - Mandarin

Mrs K Cochrane - Specialist Assessor (SEN)

 

 

Updated 11.7.17